جذب ۳۲۰ هزار دانشجوی بین المللی در برنامه ۵ ساله

Categories
دسته: تازه ها

به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، دکتر هاشم داداش پور معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان در دومین جشنواره جایزه ملی ثریا که امروز (سه‌شنبه، ۱۵ اسفند ۱۴۰۲) در سالن همایش‌های بین المللی دانشگاه‌ها شهیدبهشتی برگزار شد، گفت: یکی از برنامه‌های هفتم توسعه، جذب ۳۲۰ هزار دانشجوی بین‌الملل در یک برنامه ۵ ساله است.

وی افزود: وقتی سخن از جذب ۳۲۰ هزار دانشجوی بین‌الملل می‌کنیم یعنی باید الزامات اجرایی آن را در سطح ملی که سیاست‌گذاری و تنظیم‌گری در سطح دانشگاهی است فراهم و رعایت کنیم. باید بتوانیم برای ایران جذابیت‌های بین‌المللی ایجاد کنیم. وقتی صحبت از مرجعیت علمی ایران می‌کنیم جذب دانشجویان بین الملل است، باید برای تحقق این هدف برنامه‌ای راهبردی همراه با برنامه‌های اقدام تهیه کنیم تا مسیر را برای جذب دانشجویان بین‌المللی به عنوان یکی از راه‌های رسیدن به مرجعیت علمی هموارتر کند.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: جذب و تحصیل دانشجوی بین‌المللی در ایران از دو جهت قابل توجه و بررسی است؛ اولا از جهت ورود در رقابت جاری جذب دانشجوی بین المللی و دوم از جهت سیاست راهبردی تحقق مرجعیت علمی و تامین منافع کوتاه مدت و بلندمدت جذب دانشجوی بین المللی. بسیار روشن است در شرایطی که ایران دارای آموزش عالی و دانشگاه هایی برخوردار از مزیت در سطح بین المللی است باید با توجه به اهداف و سیاست های راهبردی خود وارد عرصه رقابت و تلاش برای جذب دانشجوی بین المللی شود.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه بیش از ۲۰۰ دانشگاه مجوز جذب دانشجوی بین‌المللی از وزارت علوم دریافت کرده‌اند؛ تصریح کرد: موانع شناختی، نهادی و قانونی نباید بر سر راه جذب دانشجویان بین‌الملل وجود داشته باشد؛ بنابراین زمانی که صحبت از دسترسی به مرجعیت علمی از طریق جذب دانشجویان بین‌المللی می‌کنیم باید موانع را نیز از سر راه تحقق این چشم انداز که از مطالبات رهبر حکیم انقلاب اسلامی است، برداریم.

دکتر داداش پور تصریح کرد: ۹۰ درصد دانشجویان بین‌المللی که در ایران تحصیل می‌کنند از کشورهای افغانستان و عراق هستند که نشان می‌دهد فقط روی این ۲ کشور تمرکز داشته‌ایم، در صورتی که ۱۹۳ کشور وجود دارد که ما می‌توانیم در خصوص جذب دانشجوی بین المللی بر روی آن‌ها تمرکز داشته باشیم.

رئیس سازمان امور دانشجویان با بیان اینکه باید تفاوت فرهنگی میان کشور ها را بپذیریم؛ تاکید کرد: هر دانشجویی که از هر کشوری وارد ایران می‌شود با مختصات کشور خود در این کشور حضور پیدا می‌کند. باید هرچقدر می توانیم ظرفیت‌ها را برای حضور آنها ایجاد کنیم تا شاهد افزایش جذب دانشجویان خارجی باشیم.

دکتر داداش‌پور با بیان اینکه باید به روان کردن جذب دانشجویان بین المللی کمک کنیم؛ اظهار کرد: زبان فارسی،زبان ارتباط است، در شورای انقلاب فرهنگی به امضا رسیده است که بر اساس آن دانشجوی بین الملل می تواند علاوه بر زبان فارسی از زبان دوم نیز بهره مند شود؛ بنابراین باید از ظرفیت دانشگاه ها برای آموزش زبان فارسی استفاده کنیم.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار کرد: اگر دانشگاه‌ها صاحب اندیشه روشن باشند، می‌توانند از تمام مسیرها برای جذب دانشجویان بین الملل بهره ببرند و دانشگاه ها باید به برند سازی بپردازند؛ تمام طراحی ها در راستای دست یافتن ایران به مرجعیت علمی است؛ بنابراین باید همه تلاش خود را بکار بگیریم تا به هدف خود دست‌یابیم.